Nejchladnější oblasti na zemi

Jsou mezi námi tací, kteří jednoznačně nedají dopustit na slunné, ba dokonce tropické podnebí. Pak jsou tu ale lidé, jež naopak milují chlad, zimu nebo dokonce sníh. Jestliže patříte do druhé sorty, potom vám přinášíme zajímavou informaci. Seznámíme vás s pěti nejchladnějšími místy na zemi. Je však otázkou, zda taková zima pro vás už nebude příliš veliká.

5 nejchladnějších oblastí světa

Začít bychom měli pravděpodobně tím největším rekordmanem v tomto směru. A tím se stane jak jinak než Antarktida, konkrétně její východní část. Právě tam se totiž nachází speciální ruská výzkumná stanice, kde byla naměřena nejnižší teplota kolem -89,2 °C.

Hned v závěsu za Antarktidou bude opět Rusko. Tentokrát však už nepůjde o žádné výzkumné středisko, ale o plnohodnotnou vesnici, kde žijí lidé. Ne nadarmo je tato oblast označována, jako nechladnější obydlená oblast světa. Konkrétně jde o vesnici Ojmjakon, kde bylo před více jak osmdesáti lety naměřeno rekordní minimum -71,2 °C. Této vesnici šlape na paty ruské městečko Verchojansk, kde bylo naopak naměřeno – 69,8 °C, a to zhruba před více jak čtyřiceti lety.

composita / Pixabay

Čtvrtá rekordní teplota byla zaznamenána v Grónsku, konkrétně na britské výzkumné stanici. Ta nese název North Ice, což o mnohém svědčí. Právě tam dosahovaly mrazy rekordní hranice až -66 °C.

Nejchladnější oblasti na zemi však nejsou pouze v prostředí typickém pro tyto rekordy, jakými jsou bezpochyby Antarktida, Rusko nebo Grónsko. Dalšího velkého rekordu bylo dosaženo dokonce i na území Spojených států amerických. Konkrétně se jednalo o vysokohorský průsmyk Rogers Pass. Ten se mimochodem nachází ve výšce až 1 700 metrů nad mořem, kde byla před zhruba šedesáti leta jedna z nejchladnějších zim. Naměřené hodnoty ukazovaly -57 °C.

Tak co otužilci, ještě máte chuť poznat taková místa?

This entry was posted in Ostatní and tagged , , . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *