České středohoří a jeho největší krásy

Severozápad naší republiky je domovem oblasti zvané České středohoří, jejíž značnou část zaujímá stejnojmenná chráněná krajinná oblast. Jedná se o poměrně neobjevené, avšak velmi krásné území, které byste při svých českých toulkách určitě neměli vynechat. České středohoří se pyšní hned několika zajímavostmi. Tou největší jsou pravděpodobně naleziště překrásného českého granátu. Ojediněle zde poté můžete narazit i na diamanty – tak mějte při svých procházkách oči na stopkách.

Jak už název oblasti lehce napovídá, o hory a nejrůznější kopce tady určitě nouze není. A právě na ně si dnes posvítíme. Na které byste určitě měli vyběhnout?

Milešovka

Nejvyšším z místních vrchů je hora Milešovka, která se svou výškou 837 metrů nad mořem výrazně převyšuje okolní kopce. Svým návštěvníkům tak nabízí nejen jedinečný výhled, ale po většinu roku také pořádně větrné počasí. Jedná se dokonce o největrnější místo v celé České republice Před nepříjemným větrem se však naštěstí můžete schovat do místní restaurace. Kromě ní se na vrcholu hory, jíž je právem přezdíváno královna Českého středohoří, nachází i významná meteorologická stanice, která patří mezi naše nejstarší observatoře. Nechybí samozřejmě ani rozhledna, z níž můžete obdivovat nejen další česká pohoří, ale v případě dobré viditelnosti i vrcholky vzdálených Alp.

Hradišťany

Druhým nejvyšším vrcholem Českého středohoří jsou Hradišťany. Ty jsou velmi významnou archeologickou památkou, jejíž historie je spojena s knovízskou kulturou z mladší doby bronzové. Kromě zajímavého výhledu tak na náhorní plošině můžete obdivovat i pozůstatky pravěkého hradiště, které bylo obklopeno až dva metry vysokým valem.

Lovoš

Dalším z místních vrcholů je čedičový kopec známý pod názvem Lovoš, v jehož stínu je ukryto malebné městečko Lovosice. Lovoš je rozpoznatelný už na první pohled, a to díky dvěma vrcholům. Větším z nich je právě Lovoš, tím menším poté vrch Kibička, který je známý také jako Malý Lovoš. Stejně jako předchozí kopce nabízí i Lovoš překrásný výhled na okolní krásy i na vzdálenější vrcholy.

Plešivec

Neméně zajímavým kopcem, který musíme zmínit, je Plešivec. Ten je spolu s Borečským vrchem proslulý svými ledovými jámami, v nichž se často až do začátku parného léta drží sníh, a také drobnými jeskyněmi. Další zajímavostí je bývalý lom, který naleznete na západním svahu hory. Plešivec se nachází v blízkosti Litoměřic, dejte si tedy pozor na jeho záměnu se stejnojmennou horou ležící v Krušných horách.

Hora Říp

Ačkoli hora Říp leží už za hranicemi Českého středohoří, určitě stojí za to se sem vypravit – vždyť leží co by kamenem dohodil. Využijte této příležitosti a prohlédněte si okolní krásy ze stejné perspektivy, z jaké je před mnoha lety podle pověstí viděl sám praotec Čech? Zda uvidíte zemi mlékem a strdím oplývající, to vám slíbit nemůžeme, o překrásné výhledy nebo návštěvu románské rotundy sv. Jiří, která se tyčí na vrcholu hory, však určitě ochuzeni nezůstanete. Říp si vysloužil mnoho přezdívek, mezi nimiž jasné dominuje „středočeský Olymp“. Ať už budeme horu nazývat jakkoliv, jedno je jisté – jedná se o jeden ze symbolů české národní historie i mytologie.

Ve volném čase objevte i další zajímavá místa Českého středohoří

Z Řípu se ještě na chvíli vrátíme do Českého středohoří. Byla by totiž škoda běhat jen do kopců a neprohlédnout si i další krásy tohoto zajímavého místa. Jedním z míst, jehož návštěvu byste neměli vynechat, je Loupežnická jeskyně, která je největší pseudokrasovou jeskyní ve vulkanitech v ČR. Za návštěvu stojí i malebné Labské údolí, které je doslova protkáno turistickými i cyklistickými trasami. A u vody ještě chvíli zůstaneme – naším dalším tipem na výlet je Budovský vodopád, který na Ústecku patří k těm úplně nejvyšším. Jedná se o úžasnou oázu klidu, která se nachází velmi blízko od rušného Ústí nad Labem.

Pokud rádi putujete po stopách i té nejtemnější historie, můžete se vypravit do pevnosti Terezín, která neblaze proslula zejména během druhé světové války, kdy v ní bylo zřízeno židovské ghetto. Abychom naše putování ukončili na veselejším místě, pozveme vás na závěr do malebných Litoměřic, které leží pouhé čtyři kilometry od pevnosti. Právě Litoměřice jsou vzhledem ke své poloze ideálním výchozím bodem pro poznávání Českého středohoří. S hledáním ubytování nejen v Litoměřicích vám pomůže ubytovací portál Hotel.cz, na jehož stránkách najdete přehledné informace o všech hotelech a penzionech, které jsou zde k dispozici. Nechybí samozřejmě podrobné popisy, fotografie ani hodnocení hostů ubytovaných před vámi.

Další tipy:

  • Vylézt na vrchol hory a pořádně se nerozhlédnout po okolí? Podívejte se na nabídku turistických dalekohledů.
  • Na túry už několik let bereme jedině filtrační lahev. Jakmile vodu vypijeme, kdekoli ji zase naplníme – třeba vodou z potoka.
This entry was posted in Česká republika. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.