Kde vyřídit cestovní pas?

Cestovní pas je nepostradatelným dokladem při cestování. A to především v okamžiku, kdy se chystáte vyrazit za hranice České republiky. Pokud jej ještě nevlastníte, tak neleňte a vyrazte na nejbližší úřad s rozšířenou působností. Právě tam, nejčastěji na odboru správním, dostanete možnost vyřídit jej.

Počítat musíte s tím, že dnes jsou vydávány pouze pasy se strojově čitelnými údaji. Vlastnit je musíte nejenom vy, jako dospělí jedinci, ale také děti do 15 let. Platnost cestovního pasu pro staršího 15 let je 10 let. U mladších jedinců je to pouze 5 let.

Bez fotky a žádosti

Dnes když přijdete na městský úřad, budete při žádosti o cestovní pas oproštěni od nejrůznějších administrativních obstrukcí. Nemusíte se například starat o žádné složité žádosti, jako tomu bylo v dřívějších dobách. V současnosti stačí na přepážce předložit platný občanský průkaz. Dokonce nepotřebujete ani fotografii. Tu vám totiž provedou ihned na místě.

Kromě fotografie bude zapotřebí realizovat ještě další biometrický údaj, kterým jsou otisky prstů. Pak následuje podpis vytisknuté žádosti předané pracovníkem přepážky a celý proces je v podstatě u konce.

Skitterphoto / Pixabay

Jak dlouho se čeká na cestovní pas a kolik stojí?

Cestovní pas je standardně vydáván ve lhůtě do třiceti dnů. Pakliže však zjistíte týden před odjezdem, že nemáte platný cestovní pas, nezoufejte. Využít můžete i expresní vyhotovení do šesti dnů, za to si ovšem budete muset něco připlatit. A kolik vlastně stojí vydání cestovního pasu?

Ve standardní lhůtě do třiceti dnů zaplatí osoby starší 15 let poplatek 600 Kč. Ti mladší pak jen 100 Kč. S mnohem vyššími náklady počítejte v okamžiku, kdy potřebujete vydat cestovní pas do šesti dnů. Pak je cena 4 000 Kč a u osob mladších 15 let je to 2 000 Kč. Někdy však při neplánované dovolené není zbytí.

This entry was posted in Ostatní and tagged , , . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *