polsko

Znáte polské hory? Zjistěte, které stojí za návštěvu

Polsko, země, která je jedním z našich sousedů, ale o které toho většina z nás příliš neví. Když jedeme do Polska, většinou je to ze dvou důvodů, buď na trhy, které jsou známé svým rozmanitým zbožím i nízkými cenami, nebo za bohatou historií a památkami. V tomto případě pak většinou míříme do Krakova či Vratislavi. Polsko má ale co nabídnout i milovníkům hor.

Nejen Krkonoše a Vysoké Tatry

Pohoří Krkonoš leží nejen na našem území, ale také v Polsku. Můžeme zde najít ledovcová jezírka i malebné vodopády. Velmi vyhledávaným je také unikátní dřevěný kostel v městečku Karpacz, který sem byl přenesen z Norska. Mnoho turistů jezdí do Vysokých Tater na Slovensko, nicméně Vysoké Tatry zasahují i do Polska, kde jsou jejich nejvyšším vrcholkem Rysy. Tato více než dva a půl tisíce metrů vysoká hora je oblíbeným cílem turistů. Jakýmsi pomyslným centrem polských Tater je město Zakopané, se slavným kostelem.

polsko

Gorce – vyhlídka na Tatry

Nedaleko Vysokých Tater se nachází malebné pohoří Gorce, které je součástí polských Karpat. Nejedná se o příliš vysoké pohoří, nejvyšší hora Turbacz dosahuje výšky 1 315 metrů, ale Gorce jsou známé především svou neporušenou panenskou přírodou a množstvím lesů, horských luk a krásnými vyhlídkami na již zmíněné Vysoké Tatry. Nachází se zde poměrně velké množství dobře značených turistických cest, které často vedou kolem typických salaší. Z živočichů jsou Gorce slavné zejména svou početnou populací tetřeva hlušce.

Sádecké Beskydy – království jedlí

Na Gorce navazuje i další pohoří s českým názvem Sádecké Beskydy, které jsou vyhledávaným cílem pro milovníky jedlových lesů. Společně s bukem je jedle stromem, se kterým se v Sádeckých Beskydech setkáte na každém kroku. Zajímavostí jsou také zbytky původních karpatských pralesů, které se v některých částech tohoto pohoří dochovaly.

This entry was posted in Polsko. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *