Karlštejn – historický skvost na dohled od Prahy. Pro milovníky hradů naprostá nutnost

Jestliže vás zajímá historie a milujete návštěvy hradů a zámků, pak je bezpochyby jeden, který si nesmíte nechat ujít. A správně asi tušíte, že jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších klenotů – hrad Karlštejn.

Sídlo populárního panovníka

Jak už sám název napovídá, hrad je spojen s jedním z našich nejvýznamnějších králů, s Karlem IV. Právě on stál za rozhodnutím vystavět tento monumentální hrad a rád zde trávil volný čas mezi panovnickými povinnostmi. Hrad se začal stavět roku 1348, kdy ho český král a zároveň římský císař nechal postavit jako místo pro uložení královských pokladů. Ukončení stavebních prací se datuje k roku 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže.

edcaaeaceecddfebacd

Nebyl však jen sídlem panovníka. Důležitou roli hrad sehrál i v období husitských válek, kdy v něm byly uchovávány korunovační klenoty. Lehce se proměnil během 16. století, kdy došlo k menším stavebním úpravám, proto lze na hradě obdivovat i renesanční prvky. Dnešní vzhled má hrad od konce 19. století, kdy poslední rekonstrukci měl na starosti architekt Josef Mocker.

Vstupenky si raději rezervujte

Ale dost o historii, pojďme si říct nějaké praktické informace, které vám pomohou naplánovat si návštěvu tohoto českého skvostu co nejlépe. Je dobré vědět, že hrad se nachází jihozápadně od Prahy, kousek od Berouna. Nedaleko je i oblíbený a krásný Lom Velká Amerika, který rozhodně stojí za návštěvu, a vyplatí se obě památky vidět během jednoho výletu. Nejdůležitější informací týkající se prohlídek hradu je ta, že prohlídkové okruhy jsou možné pouze s průvodcem. A v sezóně, kdy se objednávají různé české i zahraniční skupiny, se může stát, že se na žádný z těchto okruhů nedostanete. Objednat si prohlídku je v některých dnech potřeba hodně dopředu. Vybírat můžete z různých typů okruhů, které mají různou délku a soustředí se na jinou oblast hradu.

This entry was posted in Česká republika. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *