Stonehenge

Památka Stonehenge přitahuje velké množství turistů

Tajemný komplex kamenů v jižní Anglii, který je pravděpodobně nejznámější megalitickou památkou na světě – to je Stonehenge. Každý rok k němu míří tisíce turistů i ezoteriků, které láká svou mystičností i tím, že účel, ke kterému tato stavba v pravěku sloužila, je stále záhadou.

Jak se stavěl Stonehenge?

Historici předpokládají, že monumentální stavba se stavěla ve třech fázích. Okolo roku 3100 před naším letopočtem byl vyhlouben příkop s vnějším valem o průměru necelých sto dvacet metrů a vnitřním o průměru přibližně sto metrů. Val byl zároveň na jednom místě přerušen tak, aby se do něj mohlo vstupovat. Přibližně o sto let později nastala druhá fáze stavby, ze které se ale do dnešních časů bohužel nic nedochovalo, jednalo se totiž o dřevěné struktury. O dalších čtyři sta let později, tedy okolo roku 2600 před naším letopočtem, pak začala závěrečná fáze stavby, v rámci níž byly původní dřevěné konstrukce nahrazeny kameny, a uvnitř valu tak vznikly dva kamenné kruhy.

Stonehenge

Proč se stavěl Stonehenge?

Přesný důvod, pro který byl Stonehenge postaven, není dodnes znám, existuje tak velké množství více či méně pravděpodobných teorií. Jako jedna z nejčastějších verzí se uvádí ta, že stavba sloužila keltským kněžím pro nejrůznější náboženské účely a rituály. Druhá varianta upřednostňuje astronomický význam stavby, jednotlivé kameny jsou totiž rozmístěny tak, že s jejich pomocí lze pozorovat různé astronomické jevy, mohlo tak jít o určitou formu kalendáře. Třetí verze se přiklání k léčivým účinkům kamenů.

Stonehenge, který samozřejmě patří mezi světové památky UNESCO, leží necelých patnáct kilometrů od městečka Salisbury jihozápadně od Londýna. Navštívit ho můžete po celý rok. Pokud se rozhodnete vydat se k němu bez cestovní kanceláře, je snadno dostupný vlakem, autobusem i autem. Jen buďte připraveni na to, že obdivovat tuto stavbu můžete jen z bezpečné vzdálenosti, procházet se mezi mystickými kameny není bohužel možné.

This entry was posted in Anglie. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *