Na koncert s dětmi?

Předpokládáme, že nepatříte mezi ty, co návštěva divadla děsí. Na oblíbený divadelní kus si naopak rádi seženete hlídání a večer s partnerem může začít.

Kdy by byla správná doba na seznámení dítěte s kulturou?

Vilvaldiho pouští do bříška nejedna maminka v očekávání. Zážitek živého koncertu nebo vtipného divadelního představení má taky spousta nenarozených děťátek. Pak ale nastane ta mela krmení, přebalování a uspávání. A často nezbývá moc síly a chuti na kulturu. To se může za pár měsíců změnit! Pamatují na to i pořadatelé kulturních akcí.

Divadlo a koncert pro třeťáka

Pro školkové děti se pořádají loutková představení i divadelní pohádky. Mnoho loutkoherců říká, že dětské publikum patří k těm nejnáročnějším. Žádné předstírané ovace, ani neupřímné nadšení.

A jak nadchnout ty maličké pro hudbu? Koncertní tělesa nabízí i programy přímo na míru malým dětem. Většinou děti hodinovým pořadem provází nějaká pohádková postavička nebo průvodce. Hudební bloky jsou rozdělené do kratších úseků. Časté střídání hudby s mluveným slovem udrží dětskou pozornost. Hodinka uteče jako voda, když se děti zapojí tleskáním, dupáním nebo jinou pohybovou aktivitou.

thedanw / Pixabay

Kde se představení konají?

Mnoho pořadů pro děti se připravuje v prostorách mimo samotný koncertní sál. Drobotina má tak k dispozici více prostoru pro pohyb a sebe vyjádření během koncertu. Také se děti hned zpočátku nemusí odrazovat stálým napomínáním s ohledem na reprezentativní prostor. Až trochu povyrostou a vážná hudba se stane součástí jejich života, přichází čas na etiketu. Nastrojení do slavnostních šatiček, umytí upatlané pusinky a patřičné chování v divadle či koncertním sále pak přichází přirozeně. Děti se na představení těší, nejdou úplně do neznáma. Koncert nebo divadlo se stává částí pěkného dne, spojeného třeba s návštěvou cukrárny nebo procházkou.

Kdo se tady vlastně učí?

Na řadě koncertů pro děti se podílejí přední hudebníci. I pro ně samotné toto specifické publikum vytváří osobitou atmosféru i změnu ve vnímání provedení jednotlivých skladeb. Kulturní zážitek je tak připraven pro všechny. Děti se něco naučí od dospělých a my zase něco od nich, třeba trochu té bezprostřední radosti a upřímnosti.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *