Památník Mount Rushmore – jedna z nejvyšších soch světa

Pokud bychom po celém světě pátrali po tom, kde se nacházejí ty největší sochy, jistě by naše kroky směřovali i do Jižní Dakoty, a to do města Keyston. To samo o osobě zase není tolik významné, a to co se nachází nedaleko něho samotného, a to ve výšce rovných 1745 metrů nad mořem, již za pozornost rozhodně stojí. Jedná se totiž o unikátní památník s názvem Mount Rushmore, který je charakteristický zobrazením 4 obrovských hlav.

Hlavy představují významné americké prezidenty

A hlavy, které jsou v daném skalním masivu vytesány, rozhodně nepatří ledajakým osobám. Jedná se o čtyři nejváženější prezidenty, na které je celá Amerika právem hrdá. Konkrétně jsou to tito: George Washington, Thomas Jefferson, Theodor Roosevelt a také Abraham Lincoln. Samotná socha byla navržena sochařem Gutzonem Borglumem, který ji navrhl jako symbol pocty, a to v roce 1927. S ním se však váže i zajímavý příběh, jelikož během realizace, a to v roce 1941 zemřel. Naštěstí se celé práce ujal také jeho syn.

Autor: Sreynolds10

Autor: Sreynolds10

Na této dominantě pracovalo přes 400 lidí

Samozřejmě syn pokračoval v samotné představě, přičemž o její skutečnou realizaci se zasloužilo více než 400 dělníků. Ti do skalního masivu tesali podobizny více než 14 let. Teprve poté bylo definitivně hotovo, a tak se památník, který svou plochou zabírá více než 5 kilometrů čtverečných, konečně otevřel veřejnosti. A zájem byl, ale stále je obrovský. Každý rok se k tomuto místu sjede více než 2 000 000 turistů, a to z celého světa. A i díky tomu je tato turistická atrakce jednou z nejnavštěvovanějších, a to v celých Spojených státech.

Samozřejmě toto megalomanské dílo mělo, a stále ještě má celou řadu velkých odpůrců, ale jejich názory jsou většinou ztraceni mezi těmi, kteří vzdávají této památce hold, a samozřejmě skládají obdiv sochaři Borlumemu, a následně jeho synovi.

This entry was posted in USA. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.