Eiffelova věž je největší dominantou Paříže, ale i celé Francie

Asi není známější památky, než je právě Eiffelova věž. Ta se nachází na území Francie, a to konkrétně v Paříži. A ačkoliv stavba měla celou řadu odpůrců, dnes se na tuto dominantu jezdí dívat lidé z celého světa. Stavba začala v roce 1887, a dostavěna byla již za 2 roky. A až do roku 1930 se navíc pyšnila tím, že byla nejvyšší stavbou na světě. Měří totiž 324 metrů, a to včetně antény, která je na jejím vrcholu. A jak jistě mnozí vědí, o její stavbu se zasloužil Gustav Eiffel, a postavena byla za účelem výročí francouzské revoluce.

Otevřena byla až o dva roky později

A ačkoliv dostavěna byla v roce 1887, oficiální otevření pro veřejnost proběhlo až 6.5 roku 1889. A během prvního týdne tuto dominantu navštívilo necelých 30 000 lidí, přičemž za celý rok jich bylo více než 2 000 000. Dnes jezdí tuto dominantu obdivovat lidé z celého světa. Tím hlavním, co lidé obdivují, je jedinečná koncepce stavby, kdy těmi základními částmi jsou oblouky o průměru 74 metrů, a dále také celkem tři pilíře, ve kterých je umístěna lanovka, která turisty dopraví do prvního patra, které se nachází ve výšce 57 metrů nad zemí. Celkem má věž tři patra, přičemž z vyhlídkové terasy ve druhém patře je možné vidět až 70 kilometrů daleko.

Eiffelova věžNádherné výhledy do okolí

Samozřejmě věž nabízí nádherné výhledy na celou Paříž, a to nejenom ze zmíněné plošiny, ale také z restaurací, které se v ní nacházejí. Jsou hned dvě, a to 58 Tour Eiffel a Le Jules Verne. Druhá jmenovaná má michelinskou hvězdu a pracuje v ní přes 30 kuchařů.

V minulosti byla Eiffelova věž využívána také k celé řadě experimentů, a to hlavně francouzskou armádou, a to z hlediska možnosti bezdrátového spojení, a samotného vysílání, které bylo z věže samotné realizováno. Udává se, že v té době bylo zachyceno na vzdálenost šesti tisíc kilometrů.

Dnes je na věži umístěn vysílač digitální televize.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Vichaya Kiatying-Angsulee).

This entry was posted in Francie. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *