driving license

V některých zemích vám nestačí pouze český řidičák

Český řidičský průkaz je do jisté míry univerzálním dokladem. Dokazuje to například fakt, že je platný i v okolních státech. A to nejenom těch sousedících s Českou republikou. Když se budete chystat na cestu do zahraničí, kde budete řídit, posouží vám ve všech státech Evropské unie. Výjimkou není ani Norsko nebo Lichtenštejnsko. Pokud ovšem budete cestovat mimo Evropskou unii, máte smůlu.

Mimo EU jedině s mezinárodním řidičským průkazem

Z výše uvedeného tedy jasně vyplývá, že mimo Evropskou unii vám bude řidičský průkaz vydaný v České republice k ničemu. Nicméně ho využijete při žádosti o mezinárodní řidičák. Ten vás totiž bude opravňovat k řízení silničních vozidel mimo EU. Aby to ovšem nebylo tak snadné, musíte si předem zjistit, jaký mezinárodní řidičský průkaz je podporován. Existují totiž dva typy.

Tím prvním je řidičský průkaz vydaný podle Ženevský úmluv s platností na jeden rok. Pokud vám bude vydán řidičský průkaz podle Vídeňských úmluv, jeho platnost bude na tři roky. Oba dva vám bez sebemenšího problému vystaví na jakémkoliv odboru dopravu městského nebo krajského úřadu. Se sebou si budete muset vzít pouze pár maličkostí. Kromě běžného řidičského průkazu to bude občanský průkaz, fotografie a vyplněná žádost. Vše je vyřízeno na místě za správní poplatek ve výši 50 Kč.

Informujte se před cestou do zahraničí

Jestliže v zahradničí rádi jezdíte, mějte před cestou na dovolenou nebo pracovní cestu na mysli, že je zapotřebí se informovat o vyžadování mezinárodního řidičského průkazu a jakého. Jeho vyřizování na poslední chvíli není zrovna nejpříjemnější záležitostí, které se můžete s dostatečným předstihem zbavit.

Stačí si pamatovat, že český řidičský průkaz je platný pouze na ve všech státech Evropské unie, kde po vás nikdo nebude požadovat žádný jiný doklad.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.