passport

Covid pas a jeho fungování

Cestování po Evropské unii je v současné době zmiňováno s jedním základním slovem pas. Není to ovšem cestovní pas, jak by si mohl, kdo myslet, nýbrž, covid pas. Jeho název do značné míry prozrazuje, k čemu vlastně slouží a s čím se pojí. Je to oficiální potvrzení o tom, že jste patříte mezi otestované nebo očkované jedince, což je pro cesty do zahraničí naprosto zásadní.

Čeho se týká covid pas a kdo ho vydává?

Covid pas je ve své podstatě certifikátem, který mohou vydat například odběrová místa nebo praktičtí lékaři. Vystavován je osobám plně očkovaným. To znamená těm, kdo prodělali obě dávky očkování. Zároveň ho mohou získat lidé po nemoci covid-19, protože mají v těle potřebné množství protilátek. Vystaven může být i po absolvování PCR nebo antigenního testu. V takovém případě má covid pas omezenou platnost.

Tento typ potvrzení je platný v rámci zemí Evropské unie. Je ovšem pravdou, že výčet zemí se stále rozšiřuje a uznávají ho také státy jako Egypt, Švýcarsko, Lichtenštejnsko nebo Island. S covid pasem můžete navíc bez sebemenšího problému cestovat i po území České republiky. Jde o takovou pomyslnou vstupenky za bezproblémové trávení dovolené bez nejrůznějších omezení a povinností.

Jaké jsou uznatelné vakcíny?

Covid pas je vydáván po očkování následujících vakcín – Moderna, Pfizer, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Potvrzení o PCR testu je má platnost 72 hodin, naopak potvrzení o negativním antigenním testu má platnost 48 hodin. S tím je třeba v rámci cestování po Evropě počítat. Každý ze zemí má totiž nastavené odlišné restrikce, které je třeba plnit. Covid pas je takovou pohodlnou vstupenkou, jak se nejrůznějším obtížím snadno a rychle vyhnout.

Jestliže plánujete nezapomenutelnou dovolenou v zahraničí, připravte si nejenom osobní doklady nebo cestovní pas, ale dnes už i nezbytný covid pas.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.