sazava mapa

Na které české řeky se vydat v suchém létě?

Horké letní počasí vodáctví příliš nepřejí. Kde ale trávit tropické teploty, když ne na vodě? Některé české řeky mají vody stále dost, jiné právě na tropické teploty doplácí nesplavností některých svých úseků. Ještě předtím, než si zarezervujete svoji vodáckou dovolenou, proto raději zkontrolujte sjízdnost řek, abyste se nedočkali nepříjemného překvapení.

Vltava je řeka plná vody

Sázka na Vltavu je sázkou na jistotu. Vltava má vody stále dost díky lipenské přehradní kaskádě. Počítat ale musíte s tím, že v létě na ní rozhodně nebudete sami. Na druhou stranu, pokud se potopíte, bude vás mít, kdo zachránit. Hlavními výhodami Vltavy jsou poměrně silný proud s dostatkem peřejí, takže cesta příjemně ubíhá a není nutné se tolik namáhat. Při sjíždění Vltavy si rozhodně všímejte historických památek na jejím břehu. Je jich dost. Některé dokonce stojí i za vystoupení z lodi a osobní prohlídku. Například Český Krumlov zapsaný do světového dědictví UNESCO anebo hrad Rožmberk či zřícenina Dívčí kámen.

Sázava je na tom s vodou hůře

Řeka Sázava patří k dalším velmi často splouvaným českým řekám. Některá její místa jsou však za vysoký letních teplot bez vody a tedy nesplavná. Jde například o oblast z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Sázkou na jistotu je na Sázavě úsek od Zruče nad Sázavou do Českého Šternberka. Právě tento hrad stojí za prohlídku. A to opravdu důkladnou včetně interiérů. Informaci o splavnosti řeky vám podá půjčovna lodí Sázava, kde si zároveň budete moci vybrat i parťačku na svoji vodní pouť.

Česká klasika Lužnice

Lužnice má vody většinou dostatek. Najdou se na ní ale i stojatá místa a meandry lákající komáry a další podobnou havěť. Budiž ale útěchou fakt, že výhledy na krásnou přírodu toto dočasné nepohodlí poměrně spolehlivě vyváží. Plavbu po Lužnici většina vodáků začíná v Suchdole nad Lužnicí, jehož název již napovídá, jak na tom asi bude s vodou v tropických letních měsících bez srážek. Abyste se nerovným korytem dobře protloukli, využijte služeb půjčovny lodí Lužnice, která vám zajistí nejen kanoi či kajak, ale také vám poskytne informace o aktuálním stavu hladiny řeky v jednotlivých úsecích.

This entry was posted in Ostatní, Inzerce. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.