Na jaké řeky mohu vyrazit s kánoí?

Mnoho lidí jezdí v létě na vodu či k vodě a kánoe je jednou z věcí, která k těmto letním radovánkám neodmyslitelně patří. Vodáctví je v České republice velmi oblíbené a představuje skvělý způsob zábavy i relaxace. Jestliže i vy patříte do početné „rodiny vodáků“, máme pro vás několik tipů, kam letos se svou kánoí můžete vyrazit. K nezapomenutelnému vodáckému dobrodružství láká nejen Vltava či Berounka, ale také Lužnice, Sázava či Jizera.

Lužnice

Jednou z nejkrásnějších českých řek pro všechny vodáky je jihočeská Lužnice. Je vhodná i pro začátečníky, neboť má velmi malý spád, a její voda tak teče po většinu roku pomalu. Navíc protéká malebnou přírodou v okolí Třeboně, Tábora či Bechyně. Vodácky nejvytíženější a nejoblíbenější je především úsek od Suchdola nad Lužnicí až do Týna nad Vltavou, kde se řeka Lužnice vlévá do Vltavy.

kánoe

Sázava

Mnoho vodáckých příznivců má i řeka Sázava, oproti Lužnici je divočejší, nachází se na ní množství jezů a také známé peřeje jménem Stvořidla. Obecně peřeje, kterými je Sázava posetá, nemají na jiných českých řekách obdoby. Řeku si již od devatenáctého století oblíbili také trampové, kteří jí dali přezdívku Zlatá řeka, z vody tak uvidíte také velké množství trampských osad. Kromě nich ale budete moci obdivovat i množství krásných historických památek, například hrad Český Šternberk, klášter Sázava či zámek ve Zruči nad Sázavou. Milovníci knížek Jaroslava Foglara si na Sázavě jistě nenechají ujít Sluneční zátoku. Výhodou je, že sjízdný je téměř celý tok řeky Sázavy, který měří více než dvě stě dvacet kilometrů.

Jizera

Pokud vás láká adrenalin, vyrazte na Jizeru. Na svém horním toku má charakter divoké horské řeky, a je tak vhodná především pro zkušenější vodáky. V okolí Semil se její tok pomalu zklidňuje a podél břehu se nachází známá Riegrova stezka. Rekreační vodáci nejčastěji jezdí do úseku mezi Malou Skálou a Turnovem, který je obklopen krásnými skalami. Vzhledem ke své poloze patří Jizera mezi nejčistší české řeky a najdete v ní i mnoho ryb.

This entry was posted in Česká republika. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *