sopka

K branám pekelným – výlety za zajímavými sopkami

Erupce sopek fascinují lidstvo od nepaměti. Síla a energie v nich ukrytá vzbuzuje posvátnou úctu, stejně jako opovážlivou zvědavost. Není proto divu, že v dnešní době, která umožňuje relativně snadné cestování kamkoliv po světě, patří sopky mezi z nejvyhledávanější cestovatelské cíle. Bylo by ale velmi ošemetné pokoušet se vybrat nějakou „nejlepší“ nebo „nejzajímavější“. Z návštěvy každé ze světových sopek se můžeme poučit: o přírodě, o světě i o našem postavení v něm. Sopky zmíněné v následujícím textu jsou proto jen malou ochutnávkou divů, které nám příroda nabízí.

Na Vesuv za osudem bájných Pompejí

Kdo by neznal tragický příběh měst Pompeje a Herculaneum, které v roce 79 pohřbila exploze nedalekého Vesuvu? Zkuste začít své putování po zajímavých sopkách právě zde. Vesuv vám dovolí vystoupit až na samý vrchol i pohlédnout do svého monumentálního kráteru, zbytky Pompejí vám zase připomenou, jak mocná je síla skrývající se v nitru Země. Mějte však na paměti, že Vesuv již odpočívá opravdu dlouho…

sopka

Julius_Silver / Pixabay

Eyjafjallajokull – sopka, která láme nejen jazyky

Pamatujete si ještě na kolaps letecké dopravy v oblasti Evropy, kterou způsobila sopka s nevyslovitelným jménem Eyjafjallajokull? Její návštěvu lze rozhodně doporučit, nejen, že na vlastní oči spatříte místo, které po určitou dobu okupovalo přední stránky všech světových deníků, ale hlavně budete ohromeni nádhernou islandskou přírodou, mezi jejíž dominanty tato sopka patří.

Mount Rainier – spící obr

Téměř pět tisíc metrů vysoká hora Mount Rainier – nejvyšší v americkém státě Washington – v sobě ukrývá ohromnou sílu. Její případná erupce (ke které někdy v budoucnu nevyhnutelně dojde) by způsobila zničení ledovcové vrstvy na jejích svazích, následné zatopení obydleného údolí pod ní a možná i ničivou vlnu tsunami. Další připomínka toho, že pánem je zde příroda.

Sopky v českých luzích a hájích

Výlety za sopkami nemusíme podnikat jen do vzdálených zahraničních destinací, i u nás jich máme dost, konkrétně asi šest desítek. Jsou již sice zbavené své vulkanické aktivity, to je ale nečiní o nic méně zajímavějšími. Zkuste si proto udělat výlet na Říp, do Ralska u Mimoně, na vrch Baba u Kosmonos, nebo na celou řadu dalších míst spojených s bouřlivou minulostí zemí, které je dnes naší republikou.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.