Znáte všech sedm divů světa?

sedmičkaCelý svět je plná zajímavých míst, a hlavně obdivuhodných staveb. Jsou však některé, které dokonale vybočují z běžného standardu. A právě tyto se dostaly na unikátní seznam, který je známý jako sedm divů světa. A právě na něm se nachází celkem 7 opravdu unikátních staveb, které mají zajímavý historický význam. Pojďme se společně podívat na to, které to jsou.

Egyptské pyramidy

Tento div světa zná téměř každý, a vzhledem ke své poloze ho také spousta lidí jezdí obdivovat. Nejzajímavější je rozhodně samotný proces stavby, který probíhal v roce 2 550 před naším letopočtem, a to pomocí obrovských kvádrů, díky kterým tak samotná pyramida jako taková vznikala, Vše samozřejmě za pomoci pouze lidské síly. Jelikož se pyramidy nacházejí v Egyptě, je samozřejmě jasné, že i Egypťané jsou tou civilizací, která jejich stavbu zvládla.

Visuté zahrady Semiramidiny

Tento druhý z divů, který se mezi sedm divů světa řadí, byl postaven okolo roku 600 před naším letopočtem, a to Babylóňany. Je s nimi spojena pověst, že byly vybudovány původně pro královnu Amytis. Čím samozřejmě překvapí, to je hlavně jejich celková monumentalita, která dokonale předčí řadu obrovských staveb.

Feidiův Zeus v Olympii

I tato velmi významná stavba rozhodně dokáže uchvátit. Pochází z roku 433 před naším letopočtem, a jedná se o sochu, která je vysoká unikátních 13 metrů. Byla součástí Diova chrámu, ale později byla celá socha přenesena do Konstantinopole. Čím byla unikátní, to byl hlavně materiál, jelikož byla vyrobena ze slonoviny, která byla kombinována také se zlatem, či ebenovým dřevem a drahokamy.

Artemidin chrám v Efesu

Stejně jako předchozí stavbu, i Artemidin chrám v Efesu, který patří mezi sedm divů světa, mají na svědomí Řekové. Tento chrám byl postaven okolo roku 550 před naším letopočtem, a jeho velikost byla 115 x 55 metrů. Na svou, ale i současnou dobu se tak jedná o velmi unikátní stavbu, která byla charakteristická i velkým množstvím pilířů, které byly po celém obvodu. Samozřejmostí bylo i bohaté zdobení drahokamy.

Mauzoleum v Halikarnassu

I tato stavba rozhodně předčí mnohé očekávání, a to jak pro své stáří, tak samozřejmě pro své rozměry, které rozhodně patří mezi unikátní. Jedná se o unikátní monument s obdélníkovým půdorysem, jehož délka byla 45 metrů. To hlavní byl velmi mohutný podstavec, přičemž na samotném vrchu byl postaven velký chrám, který byl charakteristický 35 iónskými sloupy, a le také velmi unikátní střechou, která měla tvar pyramidy.

Rhódský kolos

Zatímco řada výše uvedených divů jsou hlavně různé chrámy, Rhodský kolos je naopak velmi výraznou sochou, která má symbolizovat boha Hélia. Tato socha byla postavena přímo v přístavu Rhodos, jako takzvaná brána do něho samotného. Stál totiž rozkročený nad samotným vjezdem do přístavu.

Maják na ostrově Faru

Tou poslední unikátní stavbou, která mezi sedm divů světa patří, je právě zmíněný maják. Ačkoliv se při první zmínce může jednat o obyčejnou stavbu, stejně jako předchozí jmenované, i maják překvapí svou monumentalitou. Ve své době totiž patřil mezi největší maják na světě. Základem byl čtvercový půdorys s délkou strany okolo 190 metrů, a samotný výška majáku byla odhadována na necelých 80 metrů.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: gubgib).

This entry was posted in Egypt, Ostatní, Řecko. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *