Empire State Building – symbol dokonalé americké architektury a samotného New Yorku

Pokud při svých toulkách po New Yorku zamíříte po Páté Avenue až k ulici West 34th Street, ocitnete se před budovou, kterou zná snad každý občan, který v New Yorku žije. Významná je nejenom proto, že je postavena ve stylu art deco, ale také proto, že je skutečně nepřehlédnutelným skvostem, a to díky svým 102 patrům. Nyní je budova známá jako druhý největší kancelářský komplex v celých Spojených státech.

A právě díky své výšce byla dlouhých 40 let nejvyšší budovou na světě. První stavby začali již v roce 1930, a to na Den svatého Patrika, tedy 17.3. Celý budova byla postavena za zhruba jeden rok, jelikož slavnostní otevření se konalo 1. května 1931. Toto stavební tempo mělo však výrazná negativa, jelikož při stavbě zahynulo přes 3400 zaměstnanců – a to vlivem pádu z výšky.

Empire State BuildingPrvotní účel budovy byl zajímavý

Ačkoliv již při stavbě se počítalo s tím, že se bude jednat o kancelářkou budovu, kterou je i nyní, měla mít budova ještě jeden další, a to poměrně zajímavý účel. Měla totiž sloužit ke kotvení vzducholodí a také k tomu, aby byli odbavováni pasažéři, a to v 86. patře. Nakonec se však od tohoto plánu opustilo, a to hlavně kvůli velké nebezpečnosti.

Několik zajímavých čísel

Budova samotná měří přesně 448 metrů, ale do tohoto čísla je započtena i samotné anténa. Bez ní tak budova měří „pouze“ 281 metrů. Celkem se dělí na několik částí, a to prvních 86 pater s kancelářskými prostory. Následným patrem je terasa. Následují další patra, která už se nacházejí v užší části budovy. Vše končí patrem číslo 102, ve kterém je vyhlídková terasa pro turisty.

Celkem je v budově přes 73 výtahů, a čítá více než 6500 oken. Samotná její hmotnost je více než 370 000 tun, a to hlavně díky její ocelové konstrukci. Použit byl ale také mramor, který je součástí interiéru budovy. A co je nejzajímavější, zhruba 40 x za rok je její anténa zasažena bleskem.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: thephotoholic).

This entry was posted in USA. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.