reka

Zajímavosti na řece Sázavě, které si rozhodně nenechat ujít

Řeka Sázava je ideálním místem pro vodní aktivity. Ať už se chcete koupat, jezdit na lodi nebo na kajaku, určitě si to užijete. Pokud si chcete půjčit loď, můžete navštívit půjčovnu lodí Sázava s nabídkou širokého výběru lodí a člunů pro každého. Řeka Sázava je také skvělým místem pro rybaření. Pokud hledáte klid a pohodu, je to ideální místo. V řece najdete mnoho různých druhů ryb, včetně kaprů, štik a sumců. Ještě před vyplutím si ale nezapomeňte ověřit, že Sázava aktuálně patří mezi sjízdné řeky. Především v horkých letních dnes se může situace rychle měnit.

Kde se bere Sázava?

Sázava vzniká jako potůček z rybníka Velké Dářko. Poté se dostává do vodní nádrže Pilská a postupně se klikatí až ke Stvořidlům, nejvyhledávanějšímu vodáckému úseku. Právě tady přechází klidná řeka v náročnější. Překonává totiž velký spád v kamenitém korytě. Po pár kilometrech se řeka zase uklidní a opět je z ní ta poklidná Sázava vhodná na rodinné výletyPůjčovna lodí Sázava vám na ně připraví kompletní vybavení.

Jaké zajímavosti najdete na Sázavě?

Pro milovníky přírody lze doporučit přírodní rezervaci Stvořidla, která byla vyhlášena již roku 1948. V nově upravených hranicích, které byly změněny v roce 1998, má 246,4 ha. Nachází se v katastrálním území obcí Dobrovítova Lhota, Leštinka, Koňkovice, Trpišovice a Vilémovice. V rezervaci převažují louky, pole a pastviny. Na území rezervace se nachází také několik malých rybníků. Řeka Sázava protéká přímo přírodní rezervací.

Lipnice nad Sázavou

Toto město patří k těm méně navštěvovaným při vodáckých výletech na Sázavu. Přesto je to krásné město na Českomoravské vrchovině. První písemná zmínka o Lipnici pochází z roku 1310. Tehdy byla podhradím mocného hradu Lipnice. V roce 1370 povýšil císař Karel IV. osadu na město a udělil Lipnici městská práva. Dal měšťanům také právo vařit pivo. Dnes je Lipnice známá svými malebnými uličkami a zajímavými stavbami. Jednou z nejpozoruhodnějších památek je bezesporu hrad Lipnice, který je jedním z největších gotických hradů u nás.

Světlá nad Sázavou

Toto město se nachází na soutoku řek Sázavy a Jihlavy. První zmínka o Světlé nad Sázavou pochází z roku 1207, od roku 1562 je městečkem a od roku 1855 městem. Za třicetileté války byla zpustošena Švédy, v 17. století ji pohltil hladomor a požáry. V roce 1578 zde byl založen gotický špitál. Z památek nemůžeme vynechat zámek, stojící na místě starší tvrze. Jeho vzhled je dán klasicistní přestavbou po roce 1821.

This entry was posted in Česká republika, Inzerce. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.