Černobyl – město, na jehož historii je lepší nemyslet

Černobyl je známé ukrajinské město, jelikož právě zde se nacházela významná jaderná elektrárna. Ta byla kompletně dokončena v roce 1977, a dne 26. dubna roku 1986 zde došlo k jedné z největších jaderných katastrof na celém světě. To znamenalo nutnost evakuovat více než 130 000 lidí. Evakuace však proběhla pozdě, což se podepsalo na celkovém zdraví všech, kteří v okolí jaderná elektrárny a samotného Černobylu bydleli. A právě toto datum se černě zapsalo do historie tohoto doposud ne příliš známého města.

Obyvatelé se postupně vraceli

Černou stránkou celé havárie je i to, že celá oblast je stále radioaktivní, a tak je město opuštěné. Přesto v něm však žije okolo 500 lidí, kteří se i přes varování vrátili. Ty tak doplňují zhruba 3000 zaměstnanců, kteří zde pracují za účelem ochrany celé zóny, která je z větší části stále nepřístupná.

Autor: Honza Groh

Autor: Honza Groh

Havárie, při které zemřel téměř milion lidí

Následky výbuchu jsou známé téměř každému. Nejenom ti, kteří v oblasti bydleli, ale následně i vojáci a další pracovníci byly ozařovány velkými dávkami radiace, tak i oni se stali oběťmi této katastrofy. Celkem však havárie takto postihla až 985 000 obětí, což dokládá studie z roku 2007, která celkově analyzovala dopad této nehody. A to nejenom v oblasti Ukrajiny a sousedních států, ale po celém světě, kam se radioaktivní mrak rozšiřoval.

Autor: Honza Groh

Autor: Honza Groh

Pripjať – město, které láká turisty

Ačkoliv je oblast oficiálně uzavřena, začínají se postupně objevovat první turisté, kteří v organizovaných výpravách touží po poznání této mrtvé lokality. Většinou jsou vpouštěni do nedalekého města Pripjať, které bylo vybudováno jako centrum pro všechny zaměstnance elektrárny. Dnes je označováno jako město duchů, a působí velmi depresivním dojmem.

V místě jsou k vidění nejenom prázdné panelové domy, ale i zbytky různých atrakcí pro děti, hraček, či staveb zajišťujících kulturu, nebo možnosti sportovních aktivit.

This entry was posted in Ukrajina. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *