Černobyl – město, na jehož historii je lepší nemyslet

Černobyl je známé ukrajinské město, jelikož právě zde se nacházela významná jaderná elektrárna. Ta byla kompletně dokončena v roce 1977, a dne 26. dubna roku 1986 zde došlo k jedné z největších jaderných katastrof na celém světě. To znamenalo nutnost evakuovat více než 130 000 lidí. Evakuace však proběhla pozdě, což se podepsalo na celkovém zdraví všech, kteří v okolí jaderná elektrárny a samotného Černobylu bydleli. A právě toto datum se černě zapsalo do historie tohoto doposud ne příliš známého města.

Obyvatelé se postupně vraceli

Černou stránkou celé havárie je i to, že celá oblast je stále radioaktivní, a tak je město opuštěné. Přesto v něm však žije okolo 500 lidí, kteří se i přes varování vrátili. Ty tak doplňují zhruba 3000 zaměstnanců, kteří zde pracují za účelem ochrany celé zóny, která je z větší části stále nepřístupná.

Autor: Honza Groh

Autor: Honza Groh

Havárie, při které zemřel téměř milion lidí

Následky výbuchu jsou známé téměř každému. Nejenom ti, kteří v oblasti bydleli, ale následně i vojáci a další pracovníci byly ozařovány velkými dávkami radiace, tak i oni se stali oběťmi této katastrofy. Celkem však havárie takto postihla až 985 000 obětí, což dokládá studie z roku 2007, která celkově analyzovala dopad této nehody. A to nejenom v oblasti Ukrajiny a sousedních států, ale po celém světě, kam se radioaktivní mrak rozšiřoval.

Autor: Honza Groh

Autor: Honza Groh

Pripjať – město, které láká turisty

Ačkoliv je oblast oficiálně uzavřena, začínají se postupně objevovat první turisté, kteří v organizovaných výpravách touží po poznání této mrtvé lokality. Většinou jsou vpouštěni do nedalekého města Pripjať, které bylo vybudováno jako centrum pro všechny zaměstnance elektrárny. Dnes je označováno jako město duchů, a působí velmi depresivním dojmem.

V místě jsou k vidění nejenom prázdné panelové domy, ale i zbytky různých atrakcí pro děti, hraček, či staveb zajišťujících kulturu, nebo možnosti sportovních aktivit.

This entry was posted in Ukrajina. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.