Přírodní půvaby Jižní Moravy – druhá část

Pálava

čápTento půvabný kraj leží v nejjižnějším cípu Moravy. V oblastech kolem řek Dyje a Morava se rozkládají rozsáhlé lužní lesy. Celá oblast s názvem Dolní Morava je biosférickou rezervací, která zahrnuje nejen přírodní ale i kulturní dědictví. Navštívit můžete mokřady v přírodní rezervaci Křivé jezero u Milovic a pozorovat množství ptactva. Podniknout lze také vyhlídkovou plavbu nivou Dyje, z řeky se vám otevře zcela jiný a ojedinělý pohled na lesy a louky v okolí.

Slovácko

Tradice lidových řemesel, písní, krojů, prostě folklór. Do historie můžete nahlédnout díky vykopávkám v Mikulčicích. Slovanské hradiště z devátého století obsahuje cenné archeologické nálezy několika kostelů a knížecího paláce. V přilehlém muzeu pak nechybí sbírka kvalitních kopií předmětů dané doby. V Topolné lze navštívit muzeum v přírodě. Uvidíte dvě kompletně zrekonstruované zemědělské usedlosti Slovácka s dobovým vybavením. Pokud milujete nedotčenou přírodu, udělejte si čas na toulky Bílými Karpaty. Tamní bukové lesy a louky plné vzácných rostlin vám učarují.

Za vidění stojí také Baťův kanál, vystaven v třicátých letech dvacátého století. Měl sloužit jako závlahový systém pro rozsáhlou oblast Slovácka a zároveň sloužit k dopravě uhlí do Baťových závodů. Dnes si zde můžete udělat vyjížďku parníkem. Dáváte-li přednost většímu soukromí, půjčte si motorový člun nebo si s přáteli na víkend pronajměte hausbót.

obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Arvind Balaraman)

This entry was posted in Česká republika. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *