train

Jak je to se psem a s cestováním vlakem?

Pes je věrným přítelem člověka, o tom není žádných pochyb. Není se tedy čemu divit, že si ho chcete se sebou brát při svých toulkách přírodou, ale také v rámci cestování. Pokud se často přesouváte z místa na místo prostřednictvím železnice, prozradíme vám, jak se to s cestováním se psy.

I pes potřebuje svoji jízdenku

V první řadě byste měli vědět, že také pes musí mít při vstupu do vlastu svoji jízdenku. Tu zakoupíte na stejném místě, jako pro sebe samé. To znamená na nádraží u okénka, prostřednictvím mobilních aplikací nebo e-shopu, popřípadě až u průvodčího ve vlaku, když zapomenete. Pak ale počítejte s drobným příplatkem. Jedinou výjimku z placení mají vodící psi a služební psi.

Počítejte s tím, že za psa ve vlaku zaplatíte podle plánované vzdálenosti. Například 1 až 50 km vyjde na 15 Kč, kdežto 201 až 250 km stojí 35 Kč. Nad 301 km se platí kolem 50 Kč.

Jaké platí povinnosti pro psa?

Se psem obvykle můžete cestovat ve druhé třídě. Splnit ovšem musíte dvě základní povinnosti. Pes bude mít náhubek a zároveň musí být na vodítko. To by mělo být co nejkratší, aby pes nikterak neomezoval a neobtěžovat spolucestující kolem vás. První třída je psům u většiny dopravců obvykle zapovězena. Takže cestování se čtyřnohým miláčkem ano, avšak v druhé třídě.

Pokud máte malého psa, můžete ho umístit do přepravky, za kterou se následně neplatí. Týká se ale malých plenech, která se vedou do přepravky o rozměrech 90x60x40 cm.

Ve vlaku se se psem pochopitelně můžete vydat i do zahraničí. V konkrétních zemích však musíte dodržovat povinnost dopravců, s nimiž cestujete. Obvykle platí podobné omezení jako v Česku, to znamená, že do první třídy se zvířetem nedostanete. Například do Norska nebudete moci tímto způsobem přicestovat s žádným psem. Než si tedy začnete plánovat dovolenou vlakem do zahraničí a se psem, předem se informujte na podrobnosti takové přepravy.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.