Za uměním do Brna – poznejte místní muzea a galerie

Zajímavé umění nenajdete jen v Praze, ale také v druhém největším městě ČR. Brno návštěvníkům přináší různá muzea a galerie, jež stojí za to navštívit. Najdete zde výstavy i trvalé expozice. Na své si v Brně přijdou milovníci přírody, techniky, historie i moderního umění.

Zajímavé galerie v Brně

První galerií, do které můžete zavítat, je Dům umění města Brna. Tato instituce v moderním kabátu se dvěma výstavními domy a třemi galerijními prostory funguje již více než sto let a je jedním z největších brněnských center kultury. Za zmínku i za návštěvu stojí rovněž jedna z největších soukromých galerií Brna – Fait Gallery v prostorách bývalé slévárny. Vedle výstav současného umění především mladších umělců zde najdete například i kavárnu nebo knihkupectví. Pak je tu ještě Moravská galerie v Brně. Nenechte se zmást názvem – jedná se ve skutečnosti částečně o muzeum. Dokonce druhé největší muzeum umění v České republice. Jeho historie sahá až do roku 1818 a má široké zaměření od výtvarného umění, přes fotografie, až po design s architekturu. Nabízí stálé expozice, ale pořádá i výstavy.

StockSnap / Pixabay

Nabídka muzeí

A nyní už ke skutečným muzeím, která nejsou napůl galeriemi. Mezi tradiční patří zejména Moravské zemské muzeum a Muzeum města Brna. Najdete zde však i velmi specializované prostory. Milovníci vědy a techniky by určitě měli zavítat do interaktivního parku VIDA! science centrum s tematickými celky Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět, nebo Technického muzea v Brně s hernou, kde se dozvíte zajímavosti o železářství, velkých nejen parních a vodních strojích, letadlech i časostrojích. Dějiny poznáte v Retro muzeu Na statku a ty nejstarší pak v pavilonu Anthropos, kde na vás čekají například vycpaní mamuti. Kulturu vám zprostředkuje rovněž Letohrádek Mitrovských, kde se pravidelně pořádají výstavy, koncerty a další akce. Mezi velice originální muzea v Brně patří Muzeum romské kultury, které je jediné svého druhu v Evropě, nebo Mendelovo muzeum na místě, kde tento významný vědec z oblasti genetiky působil.

This entry was posted in Česká republika. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.