sibiř

Jaké podmínky panují na Sibiři?

Když se řekne Sibiř, většina lidí si představí nehostinné místo pro život, kterému se obloukem rádi vyhnou. Částečně je tato představa založená na faktu a nejspíše velká část obyvatel České republiky by na Sibiři nechtěla žít celoročně; ostatně ani Rusové o velice levné zde nabízené pozemky příliš velký zájem nemají. Přesto je to poměrně zajímavé místo, které mnohé lidi fascinuje.

Základní informace o Sibiři

Sibiř je území, které se nachází mezi Uralem a Verchojanským pohořím. Od 17. století až do dnešní doby je součástí Ruska. Zaujímá obrovskou plochu 13 mil. km², což je zhruba 77% rozlohy celého státu. Všeobecně je v myslích lidí Sibiř považována za nehostinné území. Pro život tu díky místním podmínkám nejsou zrovna nepříznivější možnosti. Velká část Sibiře je neobydlená. Drtivá většina území je také pozemním spojem nedostupná – výjimku tvoří jen slavná Transsibiřská magistrála a velké říční toky, které jsou splavné ze severu v období léta.

Přírodní podmínky

Sibiř je jedním z míst na světě, kde najdete stále ještě člověkem nedotčenou krajinu a volnou přírodu. Většinu území pokrývá tajga a tundra. Na severu je mnohaletý permafrost – trvale zmrzlá půda, která nikdy neroztává. Naopak v oblastech, kde jsou teploty mírnější, se vyskytuje velké množství mokřadů a bažin. Sibiří protékají ve směru z jihu na sever tři velké řeky – Ob, Jenisej a Lena. Sibiřské jezero Bajkal je pak největší nadzemní zásobárnou sladké vody na světě a také úplně nejstarším a nejhlubší jezerem. Nejvyšší horou této oblasti je Bělucha.

sibiř

8moments / Pixabay

Počasí a jeho vliv

Sibiř je nechvalně známá svými mrazy, které v zimě mohou dosahovat až – 60 °C. V nejteplejších měsících se naopak mohou vyšplhat k +20 °C. Postupně se však v průběhu času teploty zvyšují, což má za následek jevy, jako jsou například lesní požáry, vznikání dalších mokřadů, které jsou domovem nepříjemných komárů a muchniček, a také roztávání trvalého ledu. Pod ním se může ukrývat mnoho metanu, který má vliv na globální oteplování, a také v ledu zakonzervovaných původců nemocí, které má již lidstvo za vymýcené nebo o jejich existenci ani neví.

This entry was posted in Ostatní. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.